ŽOLYNO PADĖTIES ĮVERTINIMAS. Žolynų naudojimo laikas priklauso nuo keleto dalykų – dirvožemio tipo, jo  paruošimo, landšafto, priešsėlių, sėjos būdo, gruntinio vandens lygio, sėklos normos, sėklų mišinio sudėties, orų sąlygų žolyno naudojimo metu, žolyno naudojimo būdo bei kitų aplinkybių. Patariame NEMOKAMAI pasikviesti mūsų įmonės specialistą patarti, kur ir kaip įrengti žolyną. Jeigu žolynas yra išretėjęs, arba sumenkusi jo rūšinė sudėtis, tai kai kuriais atvejais verta bus žolyną atnaujinti (įsėti), o ne visiškai atsėti.

ŽOLYNO ĮRENGIMAS. Dirvą prieš įrengiant žolyną geriausia pradėti ruošti iš rudens. Reikalui esant, reikia nupurkšti nuo piktžolių, po kurio laiko suarti. Pavasarį sėti reikia kuo ankščiau, kai tik tai galima padaryti. Mūsų bočiai senovėje žolių sėklas barstydavo anksti pavasarį ant tirpstančio sniego. Mūsų specialistai, apsilankę ir įvertinę visas numatomas žolyno naudojimo ypatybes, dirvožemio bei vietovės ypatumus,  parinks Jums tinkamiausią rūšinę sudėtį, kad pasiektumėte maksimalų įmanomą konkrečiu atveju rezultatą, o taip pat suteiks rekomendacijas, kaip toliau tinkamai naudoti žolyną. 

EKONOMINIS EFEKTAS. Tinkamai irengus ar atnaujinus žolyną, jis tarnaus be žymaus derliaus sumažėjimo, priklausomai nuo aplinkybių, nuo trijų iki penkerių metų. Tos aplinkybės vėlgi yra dirvožemio tipas, oro sąlygos, naudojimo ir priežiūros būdai, gruntinio vandens lygis, tręšimas, bei kiti faktoriai. Jeigu yra parenkamos netinkamos būtent tam dirvožemiui žolių rūšys arba nesuderinamas jų santykis, naudojama per maža sėklos norma, tai neverta tikėtis, kad žolynas duos didelį derlių. Visos sąnaudos, susijusios su žemės dirbimo darbais ir sėja paprastai atsiperka jau antrais žolyno naudojimo metais. Žolės masės derlius, palyginus su sena pieva ar ganykla, atnaujinus būna 3-4 kartus didesnis jau antrais žolyno naudojimo metais, o taip pat pjovimų skaičius per sezoną padidėja iki 3-4.

SĖKLOS NORMA, SĖJOS YPATUMAI. Kiekvienas sėklų mišinys yra jau paruoštas galutinis produktas. Tačiau kai kuriais atvejais, kad pasiekti maksimalų rezultatą, mes patariame tam tikrus mišinius maišyti tam tikromis proporcijomis tarpusavyje. Tai sumažina painiavą, nes pasirinkti tinkamiausią mišinį iš daugelio ūkininkui gana sunku ir painu. Todėl mūsų asortimente nėra labai daug mišinių. Sėjos norma, priklausomai nuo paties mišinio sudėties, įrengimo būdo, dirvožemio tipo yra nuo 25 iki 40 kg/ha. Jeigu ūkininkas nusprendžia žolių mišinį įsėti su javais, tada patariame sėti išilgai arba skersai sėjamų eilučių. Sėją galima tęsti iki rugsėjo mėnesio varpinėms žolėms, o jei mišinyje yra ir ankštinių žolių, tada sėjos terminas sutrumpėja iki liepos mėnesio pradžios.

ŽOLYNO NAUDOJIMAS. Žolyno naudojimo būdas tiesiogiai lemia jo ilgaamžiškumą. Patariama vengti gyvulius ganyti smėlingose ir durpingose dirvose, jas naudoti geriausia tik šienavimui. Esame pastebėję, kad žolyno pjovimo laiką ūkininkai, ypač mažesni, suvėlina ir tuo pačiu prarandamos pašaro maistinės savybės, ėdamumas, kokybė. Pjauti žolę reikia prieš sužydint, jai esant 25-30 cm. aukščio, tuomet greičiau atauga atolas, galima tikėtis daugiau pjovimų per sezoną. Atkreipiame dėmesį, kad sėjos metais nepatariame ganyti gyvulių, tačiau pirmais metais žolė, sudygusi iš sėklų, o ne ataugusi iš šaknų, yra saldesnė ir maistingesnė, geriau ėdama gyvulių. Todėl jeigu mišinyje yra nemažas procentas vienmetės arba gausiažiedės svidrės, tuomet jos padeda vienodžiau sudygti kitoms rūšims ir esant pakankamai drėgmės, esant būtinybei, galima atsargiai leisti gyvuliams ganytis. 

ŽOLYNO PRIEŽIŪRA. Yra labai svarbu po kėkvieno nuganymo žolę nupjauti, nors jos ir nedaug lieka, kad nesidaugintų piktžolės. Taip pat žolyną nupjauti prieš žiemą, kad jis „nesušustų“ po žiemos ir neišretėtų, o tuo pačiu ir kad išvengti piktžolių daugėjimo. Tada pavasarį žemė greičiau įšyla, žolynas greičiau ir vienodžiau atželia, greičiau duoda derlių. Žolių mišinyje esant ankštinėms žolių rūšims yra nepatariama žolyno tręšti azoto trąšomis, kadangi jos daro žalą. Ankštinių žolių gumbelinės bakterijos, esančios anbt jų šaknų, fiksuoja azotą iš atmosferos ir tuo pačiu praturtina juo dirvą. Įrodyta, jog 1% ankštinių augalų sėklų mišinyje sukaupia apie 4 kg gryno azoto į 1 ha ploto, taigi apie 20% ankštinių augalų žolių (dobilų, liucernos) sėklų mišinyje pilnai aprūpina dirvą azotu. 

MITAI IR REALIJOS. Žolių veislių, registruotų ES rekomenduojamų auginti veislių sąraše, yra labai daug. Be jokios abejonės, tikintis maksimalaus rezultato, reikėtų ne tik teisingai ir laiku atlikti visus anksčiau paminėtus darbus, bet ir naudoti pažangiausiais technologijas bei sėti geriausias žolių veisles. Tačiau labai dažnai reikia ieškoti kompromiso ir tuomet tiek sėklos kaina, tiek galutinio produkto, kuris pagaminamas žolyno naudojimo pasėkoje (pieno, mėsos...) kaina yra lemiamas veiksnys pasirenkant. Todėl šiame kataloge mes siūlome mišinius, pagamintus naudojant tiek laisvai cirkuliuojančias ES žolių veislių sėklas, tiek naujausias veisles, esančias artimiausių Lietuvos klimato zonai šalių apyvartoje ir pritaikytas mūsų klimatui. Tačiau, pagal poreikį, taip pat galime pasiūlyti žolių mišinius iš naujausių veislių iš Olandijos kompanijos BARENBRUG B.V. Ši kompanija yra lyderis Europos žolinių augalų selekcijos, sėklininkystės bei prekybos srityje.

 • Norint, kad žolynas ilgiau tarnautų, jį reikėtų ne įsėti, bet suarus įrengti iš naujo. Taip efektas bus labiau juntamas ir ilgaamžiškesnis. Mišinyje turėtų būti tokių rūšių sėklos, kurios gali geriausiai ir ilgiausiai išlikti Jūsų dirvoje.
 • Verta pasitarti su mūsų specialistais, kokį konkrečiai žolių sėklų mišinį galima būtų parinkti būtent Jūsų atveju, įvertinant Jūsų ūkio dirvožemių vyraujančius tipus, landšafto subtilybes, gruntinio vandens lygį, žolyno naudojimo būdą, kitus niuansus.
 • Teisingai įrengtas žolynas (pieva ar ganykla) teisingai naudojant ir prižiūrint, o taip pat neužsitęsiant per ilgą laiką nepalankiems aplinkos ir oro veiksniams, gali be didesnių pasikeitimų duoti gerą žolės derlių 3-4 metus, priklausomai nuo sėklų mišinio sudėties.
 • Sėjos metais esant sausai dirvai ir užsitęsus sausringiems orams be lietaus bet kokios sėklos gulės dirvoje neprarasdamos daigumo, kol atsiras pakankamai drėgmės joms sudygti.
 • Patariama vengti ganyti gyvulius durpininėse ar smėlingose dirvose, nes jas geriau naudoti pjovimui, kadangi gyvuliai tokias dirvas lengviau ištrypia ir greičiau nuskursta rūšinė žolyno sudėtis ir tuo pačiu sumažėja jos teikiama nauda.
 • Žolių sėklų mišinių reikėtų sėti  kuo anksčiau pavasarį, kai tik galima įvažiuoti į dirvą technika. Sėjos terminas gali tęstis iki rugsėjo mėnesio, nes uždelsus žolynas nespės išsikrūmyti ir įsišaknyti, tuo pačiu prasčiau pasiruoš žiemojimui ir sekančiais metais pavasarį nebebus toks vešlus, koks turėtų būti.
 • Žolyno pjovimo laikas yra pagrindinių žolių plaukėjimo pabaiga – žydėjimo pradžia. Uždelsus žolyno pjovimo laiką, sumenkėja pašaro maistinė vertė. Laiku nupjovus žolyną, jis geriau atželia, tuo pačiu galima tikėtis gero atolo. Esant geroms oro sąlygoms, priklausomai nuo žolyno stovio, galima tikėtis 3 pjovimų per metus, o atskirais atvejais ir iki 4-os žolės.
 • Po kiekvieno  nuganymo, nors žolės ir nedaug telieka, o ypač prieš žiemą žolyną reikia nupjauti. Tai padeda išvengti piktžolių dauginimosi žolyne ir iššutimo po žiemos. Tuo pačiu pavasarį dirva greičiau įšyla ir žolės greičiau, vienodžiau bei gausiau išleidžia daigus.
 • Esant apie 20% ankštinių žolių žolių rūšių sėklų mišinyje (dobilai, liucerna), jo nereikia tręšti azoto trąšomis, kadangi gumbelinės bakterijos šių augalų šaknyse iš oro fiksuoja azotą ir praturtina juo dirvą. Mokslininkai yra paskaičiavę, kad 1% dobilų ar liucernos mišinyje duoda dirvai apie 4 kg gryno azoto 1 ha.
 • Žolių veislių, registruotų ES yra labai daug. Jų skirtumai rūšies ribose kartais yra nedideli, o kai kurių gana žymūs, tačiau net geriausios žolių veislės nepadės pasiekti gero galutinio rezultato, jeigu kituose žolyno įrengimo/priežiūros/naudojimo aspektuose bus daromos klaidos. Todėl atminkite, kad žolių sėklos kaina yra tik nedidelė viso darbų bei kaštų dalis visoje apimtyje darbų, kuriuos reikia teisingai ir laiku atlikti, kad žolynas duotų reikiamą rezultatą!!!
 • Gamintojo rekomenduojama sėjos norma žolių mišiniams yra apie 35-40 kg/ha, tačiau Lietuvoje dažniau praktikuojama 25-30 kg/ha sėjos norma, priklausomai nuo mišinio sudėties.

Kodėl verta atnaujinti žolyną?

Todėl, kad ekonominis efektas yra greitai juntamas ir akivaizdus, išliekantis bent 3-4 metus, investicijos atsiperka paprastai jau antrais metais po sėjos.

Kaip reikėtų nuspręsti, kaip atnaujinti žolyną?

Pakviesti specialistą-žolininką apsilankyti ūkyje ir įvertinus esamą žolyno padėtį gauti profesionalų patarimą, kaip tai padaryti (įsėti ar atsėti, arti ar ne, kokių priemonių imtis, kokias žolių rūšis ir kokia proporcija kada ir kaip sėti).

Kokiu principu sudaromas sėklų mišinys žolynams?

Pagal dominuojantį (-čius) dirvožemio tipą (-us), gruntinio vandens padėtį, dirvožemio profilį, rūgštingumą, žolyno naudojimo būdą, didelė jų įvairovė nereikalinga. Neužmirškime, kad mišinius galima maišyti įvairiomis proporcijomis, kad gautume individualiam atvejui tinkamiausią sprendimą.

Kodėl verta sėti žolių sėklų mišinį?

Nes vienos laikui bėgant nunyksta, jų vietą užima kitos, mišinyje reikia derinti rūšis, augalų augimo greitį, suderinamumą, maistingumą, ėdamumą, paruošimo būdą, ligų plitimui išvengti, veislių patikrinimui ir kt. Neužmirškite, kad pievinė miglė, raudonasis eraičinas, paprastoji šunažolė, baltasis dobilas ir atskirais atvejais kitos rūšys daugiau ar mažiau išlieka po arimo ir atnaujintame žolyne.

Kaip prižiūrėti ir naudoti žolyną?

Esant apie 20% ankštinių sėklų mišinyje tręšti azoto trąšomis nereikėtų, nupjauti žolyną po ganymo, visada nupjauti prieš žiemojimą, esant reikalui naudoti chemines augalų apsaugos priemones, tręšti esant būtinybei, derlių nuimti laiku.

Kodėl užsakyti paslaugas ir sėklų mišinius pas mus?

Nemokamos konsultacijos, žema sėklų kaina, patikima kokybė, nemokamas greitas pristatymas, mišinių sudarymas pagal individualų poreikį.